30/01/25

Dudok Architectuur Centrum belicht: Middenstandswoningen aan het Dr. P.J.H. Cuypersplein

Dit uit 1929 daterende woonblok is gebouwd naar een ontwerp van de Hilversumse architect J. van Laren (1877-1953). Deze vandaag de wat minder bekende architect heeft de door hem ontworpen landhuisjes, middenstandwoningen, kantoren en winkelgebouwen in de stijl van de Amsterdamse School een redelijk omvangrijk oeuvre nagelaten in het Gooi.

De negentien middenstandswoningen aan het Dr. P.J.H. Cuypersplein en de Hendrick de Keyserlaan worden gekenmerkt door een voor de bouwtijd karakteristieke, expressionistische bouwstijl, die enige verwantschap heeft met de destijds populaire architectuur van de Amsterdamse School. De gevels zijn opgetrokken van schone baksteen in een warme kleur en de daken gedekt met een gemêleerde geglazuurde pannen.

Het meest opvallende element aan de architectuur zijn de vijf puntgevelvormige ingangspartijen. Deze springen naar voren ten opzichte van de rest van de gevelwand en hebben een paraboolvormige gevelopening met een uitgemetselde boogrand. In de portieken staan tot op de dag van vandaag de oorspronkelijke rondboogdeuren. De ingangspartijen hebben betegelde stoepjes, waarvan die van de portieken zijn voorzien van een decoratief patroon en de overige van een eenvoudig dambordmotief. Door haar omvang en de bijzonder uitgewerkte architectuur is het een voor Hilversum uniek en beeld bepalend woonblok.

Bekijk hier de andere edities van Dudok Architectuur Centrum belicht

Artikel Hilversums Nieuws d.d. 30-1-2025, Foto: www.gooienvechthistorisch.nl (SAGV334)

website: sbddesign.nl